„Spory wokół polowania są efektem nie słuchania ekspertów do spraw wirusa ASF”

fot. tvp.info

Od ostatniej soboty w około trzystu dwudziestu obwodach łowieckich w ośmiu województwach rozpoczął się skoordynowany sanitarny odstrzał dzików. Celem myśliwych jest ograniczenie populacji tych zwierząt na terenach zagrożonych śmiertelnym dla trzody chlewnej wirusem ASF.

Polowania zbiorowe na dziki prowadzone będą jeszcze przez dwa najbliższe weekendy. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii myśliwi otrzymali zakaz strzelania do ciężarnych loch oraz nakaz polowania w znacznej odległości od terenów zabudowanych.

Rozpoczęta akcja regulowania populacji dzików była jednym z tematów programu „Salon Dziennikarski”.

Dziennikarz tygodnika „Sieci” Marcin Wikło podkreślił, że krytyka opozycji wokół planowanego polowania była nietrafiona.

 

Mecenas Marek Markiewicz zaznaczył, że spory wokół polowania są efektem braku słuchania ekspertów do spraw wirusa ASF.

 

Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ksiądz Henryk Zieliński przypomniał paradoks dbania opinii publicznej o ciężarne lochy.

 

Skoordynowany sanitarny odstrzał dzików jest zaplanowany także w naszym regionie. Zgodnie z mapą Głównego Inspektoratu Weterynarii obszary zagrożone wirusem ASF obejmują tereny dookoła Warszawy, a także między innymi powiaty garwoliński i piaseczyński.

Całej audycji można wysłuchać TUTAJ

Artur Szczygielski