Sprawa figurki Matki Boskiej z ul. Ząbkowskiej

fot. Mikołaj Michalecki

Sprawa kradzieży figury Matki Bożej z gabloty z ulicy Ząbkowskiej trafiła do prokuratury – poinformowali przedstawiciele policji z Pragi Północ.

W sobotę w ciągu dnia kobieta wybiła szybę i próbowała ukraść figurę. Po interwencji naocznych świadków i policji kobieta została zatrzymana. Na początku lipca w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska ustawiono w szklanej gablocie Matkę Boską, która została zaprezentowana w czarnej szacie i w otoczeniu grzybów halucynogennych.

– Tak sytuacja była do przewidzenia – ocenia radny Pragi Północ Jacek Wachowicz, który ma propozycję dla stołecznych urzędników.

 

Jacek Wachowicz proponuje transakcję wymienną za figurkę Matki Bożej.

 

– Figurka Matki Bożej w czarnej szacie powróci na Ząbkowską – zapowiada kurator instalacji Szymon Gotowski.

 

Radny Jacek Wachowicz zapowiedział również, że służy pomocą kobiecie, która dokonała próby kradzieży figurki. Na razie przedstawiciele Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga nie przedstawiają szczegółów tej sprawy. We wtorek po południu na stronię urzędu miasta ma pojawić się oświadczenie autorki instalacji. Przypomnijmy, że Jakub Troszyński z Biura Prasowego Diecezji Warszawsko-Praskiej wskazał, że przedstawienie Matki Bożej w tej formie narusza uczucia religijne katolików.

Mikołaj Michalecki