#STARTER, czyli poszukiwanie Boga w świetle, laserach czy ściance z memami

Nastolatkowie z całej Polski przyjadą do Warszawy 28 września, aby wziąć udział w katolickiej konferencji młodzieżowej #STARTER, która we współczesny sposób chce im pokazać żywego Boga. Czekają na nich światła, lasery, konkursy, ścianka z memami, integracje ze sceny, Eucharystia, modlitwa wstawiennicza, modlitwa śpiewem, świadectwa, inspiracje, koncerty, ścieżki warsztatowe i to nie wszystko.

– Chcemy dać młodym doświadczenie żywej wiary, ale w nowoczesny sposób – powiedział Michał Jeleń, organizator i lider Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej „Abba”, inicjator spotkania.

W czasach, kiedy wiara dla młodych ludzi wydaje się nudna i nieżyciowa, organizatorzy wierzą, że Bóg chce rozpalać serca nastolatków, aby ich osobista wiara mogła być naprawdę żywa, a życie pełne pasji. #STARTER to wydarzenie, które ma we współczesnej formie dotrzeć z przekazem ponadczasowych chrześcijańskich prawd do dzisiejszej młodzieży.

Zarejestrowanych jest ponad 650 uczestników z całej Polski. Przybędą z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Lublina, Białegostoku czy Zduńskiej Woli. W samej ekipie wolontariuszy jest więcej niż 100 osób, ponieważ konferencję tworzą młodzi dla młodych, aby dać im przestrzeń do poznawania siebie nawzajem, dopingować do wzrostu, rozwoju i działania w lokalnych wspólnotach. Organizatorom zależy także, aby umożliwić spotkanie liderom i duszpasterzom, pobudzać wymianę darów między wspólnotami i zachęcać do podejmowania wspólnych inicjatyw.

Według twórców #STARTER nastolatkowie coraz częściej są osamotnieni, brakuje im szczerych i prawdziwych relacji, nierzadko borykają się z depresją i odchodzą od wiary w bardzo młodym wieku.

– Tymczasem powstające w Kościele wspólnoty, są miejscem, gdzie młodzi mogą być sobą, tworzyć więzi, być zaakceptowanymi takimi, jacy są. Wierzymy, że podczas konferencji będą mogli tego doświadczyć. Chcemy mówić ich językiem o tym, że Jezus żyje i jest zainteresowany ich życiem – zaznacza Michał Jeleń.

Inspiracją dla organizatorów były także słowa Papieża Franciszka, które wypowiedział w trakcie ŚDM w Panamie: Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz”.

Uczestnicy w trakcie rejestracji wybierali ścieżki warsztatowe. Są to m.in.:

  • „Wyczuj siebie” – o emocjach
  • „Infinity war” – o relacjach
  • „Z Supermanem na spacerze” – o ewangelizacji ulicznej oraz
  • „Pasja, Misja, Raban” – czyli jak robić Królestwo Boże w świecie.

Zamiast długich wykładów będą #Inspiracje – krótkie przemówienia znanych mówców, m.in. Marcina Zielińskiego. W strefie #Spotkanie będzie można porozmawiać z księdzem lub psychologiem. Koncert dadzą także młodzi raperzy z formacji Muode Koty oraz uwielbieniowy Projekt Przebudzenie. Konferencja zakończy się Eucharystią i modlitwą wstawienniczą.

Pomysł zorganizowania konferencji powstał wśród członków katolickiej, charyzmatycznej Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej Abba, która działa przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Partnerami wydarzenia są wspólnoty z całego kraju.

Swojego pasterskiego błogosławieństwa udzielił konferencji #STARTER metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.