„Św. Bernadetta Soubirous uczy nas, czym jest prawdziwa pokora”

fot. Magdalena Gronek

W 2019 roku mija 175. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci św. Bernadety Soubirous. To właśnie jej w 1858 r. w Lourdes objawiła się Matka Boża mówiąc o Niepokalanym Poczęciu.

Tym samym po ogłoszeniu przez papieża bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, Maryja potwierdziła tę prawdę. Ostatnie widzenie Bernadetta miała 16 lipca. Następnie postanowiła poświęcić się służbie Bogu wstępując do zakonu Sióstr Od Miłości i Nauczania Chrześcijańskiego.

– Św. Bernadetta uczy nas, czym jest prawdziwa pokora i oddanie Bogu – powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

 

Mimo ciężkiej choroby Bernadetta nie chciała skorzystać z tego, co Maryja dała ludziom jako wsparcie na drodze cierpienia.

 

Bernadety Soubirous zmarła z powodu gruźlicy w wieku zaledwie 35 lat w Nevers. Po beatyfikacji w 1925 roku, jej nienaruszone ciało umieszczono w relikwiarzu, w kaplicy klasztoru Saint-Gildard w Nevers. Osiem lat później została kanonizowana.

Z okazji jubileuszu od 1 lipca w Lourdes będzie wystawiany musical „Bernadeta z Lourdes”. Natomiast w maju odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Współczesne Bernadety” o przybywających do sanktuarium ludziach.

Magdalena Gronek