Święcenia biskupie księdza Michała Janochy w archikatedrze warszawskiej

Archidiecezja Warszawska ma nowego biskupa. W niedzielę w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela odbyła się uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez księdza biskupa Michała Janochę. Głównym szafarzem święceń nowego biskupa pomocniczego był ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz nawiązał do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus trzykrotnie pyta Piotra o miłość do siebie.

01_janocha_sakra

Kardynał Kazimierz Nycz odniósł się do roli kultury w ewangelizacji.

02_janocha_sakra

Ksiądz doktor habilitowany Michał Janocha jest historykiem sztuki i teologiem. Biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej został mianowany 9 maja.

Od 2010 roku jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales. Wcześniej wykładał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Politechnice Warszawskiej. Był też ojcem duchownym w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a od dwóch lat pełnił funkcję dyrektora biblioteki seminaryjnej i spowiednika alumnów.

Współkonsekratorami nowego biskupa byli: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore i metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli licznie zgromadzeni biskupi, księża i przedstawiciele władz.

fot. Telewizja Trwam