Szczątki bohaterów uroczyście wyprowadzone z „Łączki”

fot. twitter.com/poszukiwaniaipn

Na Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość wyprowadzenia na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. Zostały one odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”.

Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta odczytał list Andrzeja Dudy. Prezydent napisał w nim, że właśnie kończą się tragiczne losy „Łączki”.

 

List Beaty Szydło odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker. Szefowa rządu napisała między innymi o ukrywanej przez lata prawdzie dotyczącej ofiar zbrodni komunistycznych.

 

Wydarzenie odbyło się w kwaterze „Ł”. W tym miejscu 7 lipca IPN zakończył ostatni, prowadzony od końca kwietnia, etap prac ekshumacyjnych. Część wydobytych szczątków czeka jeszcze na identyfikację, która pozwoli ustalić kolejne nazwiska bohaterów.

Na „Łączce” w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar, którymi często byli żołnierze antykomunistycznego podziemia. Dotychczas wydobyto szczątki ponad dwustu osób.

IAR