Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Dwa lata temu został zainaugurowany ogólnopolski, dziesięcioletni program duszpasterski „Rodzina szkołą trzeźwości”. Tegoroczna edycja realizowana jest pod hasłem „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Wiemy, że matka odgrywa kluczową rolę w wychowaniu do trzeźwości.

Przez cały najbliższy tydzień będą mogli Państwo usłyszeć komentarze do kolejnych intencji w jakich modlić się będziemy w tygodniu trzeźwości. Wygłosi je ks. dr Marek Dziewiecki, konsultor zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się czterdziestogodzinne nabożeństwa. Są to eucharystyczne dni błagalne i wynagradzające za popełnione grzechy. Obecnie nabożeństwo to polega zwykle na całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, w niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół w Polsce rozpoczyna niedzielą przed Popielcem, aby włączyć wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

Tydzien Modlitw o Trzezwosc Narodu Zapowiedz audycji

fot. Nik Frey, źr. Wikipedia, lic. CC