Uhonorowano kapłanów zasłużonych w krzewieniu postaw patriotycznych

fot. PAP/Piotr Nowak

W poniedziałek wieczorem kilkuset opozycjonistów z okresu PRL wzięło udział w Warszawie w spotkaniu opłatkowym. Były wspomnienia, życzenia bożonarodzeniowe i honorowe odznaczenia. Wydarzenie zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jego szef Jan Józef Kasprzyk uhonorował czterech kapłanów zasłużonych w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski i krzewieniu postaw patriotycznych. Medale „Pro Bono Poloniae” otrzymali ks. prałat Henryk Zieliński, ks. prałat Bogdan Bartołd, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, ks. kanonik Paweł Piotrowski.

Ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, podkreślił, że w swojej działalności pamięta o znaczeniu tej świątyni dla dziejów Polski.

 

Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział, że odznaczeni kapłani starają się, by Polacy nie utracili pamięci o przeszłości.

 

O szczególnej roli kapłanów w ruchu antykomunistycznym mówili też sami opozycjoniści. Anna Rakocz, przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, zwróciła uwagę na postawę duchownych w Częstochowie.

 

Przyznane dziś medale „Pro Bono Poloniae” zostały ustanowione przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

IAR