Unia symbolicznie każe Rosję. USA bardziej stanowcze – wysyła F-16

Na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli Unia Europejska zdecydowała o szybkim podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale jedynie w części politycznej, a nie gospodarczej. Zdecydowano także o nałożeniu na Rosję minimalnych sankcji: zawieszeniu rozmów o liberalizacji wizowej oraz  nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

UE grozi też  dalszymi restrykcjami w odpowiedzi na rosyjskie działania na Krymie, gdzie w nocy nie doszło jednak do spodziewanego ataku na znajdujące się na Krymie ukraińskie jednostki wojskowe.

Stany Zjednoczone nałożyły  sankcje wizowe i zamroziły konta  Rosjan i Ukraińców  odpowiedzialnych za  podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Waszyngton wzmacnia również  militarnie Polskę i kraje bałtyckie. Na Litwie już wylądowały amerykańskie F15.

W poniedziałek w Polsce ma wylądować 12 amerykańskich myśliwców F16 i 300 amerykańskich żołnierzy by, jak poinformowano, wziąć udział w rozszerzonych ćwiczeniach lotniczych ‚Aviation Detachement’.

Czy Polska jest zagrożona? Bogdan Święczkowski, były szef agencji bezpieczeństwa Radia Maryja mówił o tym na antenie Radia Maryja.

07.03. ukraina swieczkowski 1

Jakie to jest dla nas zagrożenie? Co planuje Rosja?

07.03. ukraina swieczkowski 2

Takie działania rosyjskie będą zmierzać w dłuższej , wieloletniej perspektywie  do odzyskania dawnych wpływów  w naszym regionie – sprecyzował były szef ABW.

fot. co.ng.mil, domena publ.