Uroczystości ku czci świętego ojca Stanisława Papczyńskiego

fot. archidiecezja warszawska

Koncertem „W hołdzie Niepokalanej” w sanktuarium świętego ojca Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci tego świętego. W tym roku mija 388 lat od śmierci założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.

Góra Kalwaria świętuje również rocznicę ustanowienia kościoła Wieczerzy Pańskiej pierwszym sanktuarium świętego Stanisława Papczyńskiego, gdzie znajduje się grób tego świętego.

 

Papież Franciszek w czerwcu 2016 roku na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonał kanonizacji ojca Stanisława Papczyńskiego.
Zakonnik, żyjący w XVII wieku, był założycielem pierwszego na ziemiach polskich, męskiego zakonu – Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, myślicielem i teologiem, propagującym sprawiedliwość społeczną. Pisał książki, był twórcą mariańskiej szkoły duchowości, głęboko osadzonej w kulturze polskiej. Troszczył się o ubogich i społecznie pokrzywdzonych, szerzył kult Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, szczególnie modlił się za umierających.

IAR