Uroczystości poświęcone pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich

fot. organizatorzy/ Inskrypcja w celi w bud. przy ul. Strzeleckiej

14 września przypada 75. rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów.

Chcielibyśmy aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się twardym symbolem niekończacej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Z tych powodów Oddział IPN w Warszawie już po raz ósmy organizuje uroczystości poświęcone ” Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Św., o celebrowanie której został poproszony J. E. Ks. Biskup Romuald Kamiński. Nabożeństwo zostanie odprawione w sobotę, 14 wreśnia 2019 r. o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Po nabozeństwie w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostaną złożone kwiaty. W uroczystości wezmą udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa rekonstrukcyjna „Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.