Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fot. facebook.com/bpmsolarczyk

– Nie wyparli się Boga, nie zdradzili Ojczyzny i obronili honor – tak o Żołnierzach Niezłomnych mówił bp Marek Solarczyk podczas uroczystości w katedrze warszawsko-praskiej.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze modlono się za żołnierzy podziemia niepodległościowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych oraz licznie zgromadzona młodzież i sztandary.

W homilii bp Solarczyk przyrównał los Żołnierzy Wyklętych do biblijnego Łazarza, który leżał u bram domu bogacza.

 

– Mimo tak ciężkich warunków Żołnierze Podziemia Niepodległościowego nie zatracili ani wiary, ani szacunku dla takich wartości jak naród i Ojczyzna – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

 

– Niech świadectwo życia naszych bohaterów będzie dla nas inspiracją do troski o Ojczyznę, która jest naszym wspólnym dobrem – zaapelował bp Solarczyk.

 

Liturgię zwieńczył koncert patriotyczny.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym, bo tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Magdalena Gronek