W Salonie Dziennikarskim o raporcie pedofilii w Kościele

fot. Transmisja TVP INFO

Raport Konferencji Episkopatu ws. skali pedofilii w Kościele w Polsce był jednym z tematów programu Salon Dziennikarski. Według danych Episkopatu, od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszenia wykorzystywania seksualnego małoletnich dotyczyły 382 duchownych. Podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach było 625 ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Różnice w liczbach, które pojawią się w mediach wynikają z mylenia określeń prawa świeckiego z prawem kanonicznym – podkreślił na antenie Radia Warszawa redaktor naczelny Tygodnika Idziemy ks. Henryk Zieliński.

 

Konferencja dotycząca raportu pedofilii w Kościele została zorganizowana w nieodpowiednim momencie – ocenił ksiądz Henryk Zieliński.

 

Podczas prezentowania raportu wybrzmiały ważne słowa hierarchów, które nie są prezentowane w mediach – zaznaczył mecenas Marek Markiewicz.

 

Arcybiskup Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zalecił „nieskazitelną stanowczość”, a nie „zero tolerancji” w walce z pedofilią w Kościele.

Całość programu:

 

Mikołaj Michalecki