Warchoł: wiedza o zbrodniach hitlerowców jest powszechna

fot. siodma9.pl

– Nie możemy oczekiwać od mieszkańca Meksyku czy Kostaryki wiedzy na temat zbrodni popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1925-1950 – powiedział w poranku „Siódma9” na antenie Radia Warszawa podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Według Zbigniewa Ziobro ściganie osób, które poza granicami kraju przypisują Polsce drugowojenne zbrodnie, mogłoby dać „przeciwne rezultaty” oraz doprowadzić do „podważenia autorytetu Państwa Polskiego”.

Problem w tym, że ustawa wyszła z resortu, którym kieruje właśnie Zbigniew Ziobro. Próbę wycofania się z zapisów ustawy tłumaczył w Poranku „Siódma9” Marcin Warchoł.

– Wiedza o zbrodniach hitlerowców jest powszechna, w przeciwieństwie do wiedzy o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich – powiedział Warchoł.

 

Warchoł dodał, że w ściganiu osób przypisujących Polsce zbrodnie przeciwko ludzkości mogą pomóc umowy międzynarodowe i zapisy w kodeksie postępowania karnego.

 

Ostateczną decyzję w sprawie konstytucyjności nowelizacji ustawy o IPN podejmie Trybunał Konstytucyjny na wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy.

Cała rozmowa:

Wszystkich rozmów z gośćmi audycji „Siódma9” można wysłuchać w internecie pod adresem: www.siodma9.pl.