Warszawiacy uczcili Dzień Pamięci Starówki

fot. flickr.com/Jean & Nathalie/CC BY 2.0

Złożenie kwiatów w miejscach pamięci, msza w archikatedrze św. Jana i koncert – tak mieszkańcy stolicy obchodzili Dzień Pamięci Starówki. Uroczystości upamiętniały jeden z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego.

13 sierpnia 1944 na Starówce w tłumie Polaków eksplodował niemiecki czołg. Zginęło ponad trzysta osób, a kilkaset zostało rannych. Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Starówki, Krzysztof Górski, przypomniał podczas obchodów, że Niemcy posunęli się do podstępu.

 

Eksplozja czołgu w czasie Powstania Warszawskiego, to jeden z najbardziej tragicznych i najbardziej krwawych epizodów Powstania. Tego dnia powstańcy z batalionu „Gustaw” przechwycili niemiecki pojazd opancerzony, który po przejechaniu barykad wybuchł.

 

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów w miejscach pamięci na terenie Starego i Nowego Miasta, między innymi przy pl. Zamkowym, Międzymurzu i Podwalu. O 17.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza święta w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim.

Po mszy kombatanci, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nich bardzo ważna i jest pielęgnowana.

 

Uroczystości zakończyło widowisko „Tu Polska” na Placu Zamkowym.

IAR