Warszawski Duet Sentymentalny zagra w Regeneracji

W piątek 12 czerwca w klubie Regeneracja odbędzie się koncert Warszawskiego Duetu Sentymentalnego. Podczas swoich kameralnych koncertów zespół przywołuje klimat przedwojennej Warszawy, pozwalając publiczności rozsmakować się w nim i zachęcić do wspólnego śpiewania.

Warszawski Duet Sentymentalny to projekt Gabrieli Mościckiej i Grzegorza Domańskiego, który wyrósł na gruncie Grupy Teatralnej Warszawiaki. Jest jednym ze składów działającej pod kierownictwem Gabrieli Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Podczas występów prezentują oni znane i mniej znane przedwojenne polki, foxtroty, tanga i walczyki, na akordeon, banjolke i głosy.

Grupa Teatralna Warszawiaki powstała w 2007 roku z inicjatywy Matiny Bocheńskiej, która połączyła miłośników dawnej Warszawy we wspólnym działaniu. Dialogiem, wierszem, piosenką docierają do wyobraźni przechodnia dzieląc się zdobytą wiedzą. Koncerty,sceniczne występy kabaretowe i uliczne akcje przygotowują czerpiąc wiedzę ze źródeł.

Ferajna z zaciekawieniem uczy się od starszych warszawiaków nowych sztuczek karcianych czy też tekstów piosenek, które choć znane ulicy nie zostały nigdzie zapisane. Scenariusze występów kabaretowych opierają sie na tekstach zaczerpniętych z przedwojennej prasy, na zasłyszanych opowieściach. Głeboko wierzą w to, że humor, który towarzyszył warszawiakom przed wojną, do dziś tak samo bawi i porusza.

Orkiestra Sentymentalna to zespół pod kierownictwem Gabrieli Mościckiej występujący w różnych składach i okolicznościach, rozsmakowany w dawnych, przedwojennych melodiach. Wykonuje między innymi piosenki z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran, jak również własne kompozycje w podobnym klimacie. Aranżacje i sposób wykonania wybranych utworów jest wierny ich oryginalnemu decorum, jednakże nie jest rekonstrukcją, a wspólnym dziełem wykonawców. Zespół kultywuje miejski folklor sprzed lat w autentyczny sposób oddając urok tych dawnych melodii.

Warszawski Duet Sentymentalny wystąpi w klubie Regeneracja na Mokotowie w piątek 12 czerwca o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

Radio Warszawa jest patronem medialnym tego wydarzenia.

fot. organizatorzy