Weterani 2. Korpusu Polskiego o walkach o Loreto

fot. pl.wikipedia.org/ Fczarnowski

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto we Włoszech zostaną uczczeni żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Uroczystość odbędzie się w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia Ankony spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa.

W uroczystościach biorą udział między innymi weterani 2. Korpusu Polskiego.
Kapitan Władysław Dąbrowski, żołnierz 15. Pułku Ułanów Poznańskich 5. Kresowej Dywizji Piechoty podkreśla, że przyjazd do Loreto i odwiedzenie grobów kolegów wywołuje w nim wiele emocji.

 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto spoczywa ponad tysiąc stu polskich żołnierzy poległych w kampanii adriatyckiej, między innymi w walkach o Loreto i Ankonę.

Wkroczenie do Loreto, wspomina pułkownik Marian Tomaszewski z 6. Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” 2. Warszawskiej Brygady Czołgów.

 

Niemcy, wspomina kapitan Dąbrowski, mimo, że zostali wyparci z miasta, próbowali zbombardować czołgi polskich oddziałów i omyłkowo zniszczyli niezwykle cenną Bazylikę w Loreto.

 

Walki o Loreto i okoliczne miejscowości trwały od 1 do 8 lipca 1944 roku. Po wyzwoleniu tego obszaru polscy żołnierze przystąpili do walki o Ankonę – niezwykle ważne strategicznie portowe miasto. Ankona po dwudniowym boju została wyzwolono spod okupacji niemieckiej 18 lipca 1944 roku.

W czwartek podczas uroczystości upamiętniających tamto wydarzenie, mieszkańcy i władze miasta oddadzą hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.

IAR