Wizyta Apostolska w Rumunii

fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Podczas pierwszego dnia papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami władz tego kraju, korpusem dyplomatycznym oraz przedstawicielami różnych wyznań religijnych i społeczeństwa obywatelskiego.

Ojciec Święty przypomniał, że w ciągu minionych trzydziestu lat Rumunia poczyniła istotne kroki na rzecz budowy systemu demokratycznego. Podkreślił wiele osiągnięć tego kraju oraz zachęcił do umożliwienia wszystkim jego mieszkańcom wyrażenia całego potencjału i pomysłowości.

Papież podkreślił także centralną rolę osoby ludzkiej: „Aby osiągnąć harmonijny, zrównoważony rozwój, konkretną aktywizację solidarności i dobroczynności, uwrażliwienie sił społecznych, obywatelskich i politycznych na rzecz dobra wspólnego, nie wystarczy zaktualizowanie teorii ekonomicznych, ani też nie wystarczają, wprawdzie niezbędne, techniki i umiejętności zawodowe. Chodzi bowiem o rozwijanie, wraz z warunkami materialnymi, duszy waszego ludu”.

Spotykając się z patriarchą i kierownictwem Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Franciszek zaznaczył na wstępie, że podobnie jak Jan Paweł II przybył do Rumunii jako pielgrzym, który pragnie zobaczyć oblicze Pana na obliczach braci.

Dwadzieścia lat temu, przed tym Świętym Synodem, Następca Piotra powiedział: „Przybyłem, aby kontemplować oblicze Chrystusa wyryte na waszym Kościele; przybyłem, aby oddać cześć temu cierpiącemu obliczu, które jest rękojmią nowej nadziei” Również ja przybyłem tutaj, jako pielgrzym, który pragnie zobaczyć oblicze Pana na obliczach braci; i patrząc na was, serdecznie dziękuję za waszą gościnność.

W rozważaniu przed modlitwą „Ojcze nasz” w katedrze prawosławnej w Bukareszcie papież zaznaczył, że ta modlitwa zawiera w sobie tożsamość chrześcijan jako dzieci Bożych i braci. Bowiem, jak podkreślił ‚nasze własne powołanie jest niepełne bez powołania brata”.

Ojciec Święty Franciszek powiedział: „Nasze własne powołanie jest niepełne bez powołania brata, bez odczuwania potrzeby, aby razem zostawić sieci. Dzisiaj chcemy ‚zarzucić razem”, z serca kraju, wspólną modlitwę Ojcze nasz. Zawiera ona naszą tożsamość synów, a dzisiaj w szczególny sposób, braci, którzy modlą się jeden obok drugiego. Modlitwa ‚Ojcze nasz” zawiera pewność obietnicy złożonej przez Jezusa Jego uczniom: ‚Nie zostawię was sierotami”.

Pielgrzymka do Rumunii jest trzydziestą zagraniczną podróżą apostolską Franciszka. Ojciec Święty odwiedza Rumunię 20 lat po św. Janie Pawle II, który jako pierwszy papież w historii złożył wizytę w tym kraju.

KAI