Wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

fot. Magdalena Gronek

Podczas uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”.

– Wielkość naszych braci i sióstr misjonarzy jest naszym honorem i zaszczytem – powiedział przewodniczący kapituły medalu, oraz wieloletni misjonarz i dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce bp Jan Piotrowski.

 

– Patrząc na wasze oddanie dla misji dziękuję za codzienny trud, nieustanną modlitwę, ciężką pracę, cierpienie i wierność powołaniu – powiedział Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, bp Jerzy Mazur – wyrażając uznanie wszystkim którzy z oddaniem angażują się w dzieło misyjne Kościoła.

 

Kapituła medalem nagrodziła 3 misjonarzy: Abp Wilhelm Józef Kurtz, werbistę, pracującego od 1967 roku w Papui Nowej Gwinei. Przez 13 lat posługiwał w prowincji Simbu, w misji Mai, gdzie był pierwszym polskim misjonarzem i organizatorem od podstaw życia religijnego, DomonikęSzkatułę od 36 lat pracującą na misjach wśród Indian w Peru. Przez wiele lat służącą trędowatym, a od 2015r, koordynatorkę generalną duszpasterstwa w Wikariacie Apostolskim San Jose de Amazonas oraz ks. Ks. Stanisława Stanisławka, misjonarza fideidonistę z archidiecezji lubelskiej, od 24 lat pracującego najpierw w Zambii a obecnie w Kamerunie

 

W imieniu Dominiki Szkatuły medal odebrała jej mama Zofia.

 

Przyznano również odznaczenia w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewną i duchowa”, „pomoc materialną i finansową misjom” oraz „informację medialną”. Wśród nagrodzony jest świętujące w tym roku 25 lat istnienia Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio Polonia”.

Organizatorem gali była Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Została ona powołana w roku 1967. Jej zdaniem jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w kraju.

Magdalena Gronek