Wręczono odznaczenia im. Żabińskich dla Polaków ratujących Żydów

fot. Twitter/ACJaworski

W warszawskim ogrodzie zoologicznym wręczono odznaczenia imienia Antoniny i Jana Żabińskich. Są one przyznawane osobom, które ze względów formalnych nie zostały wyróżnione przez izraelski Instytut Yad Vashem.

Odznaczeni zgodnie podkreślali, że choć nie byli wolni od strachu przed grożącą za to karą, to pomoc Żydom uważali za obowiązek sumienia.

Odznaczenie otrzymała Natalia Jakoniuk z rodziną, która we współpracy z innymi rodzinami z wioski Przeradz Mały na Mazowszu przechowywała Żydów w okresie wojny. W jej imieniu odznaczenie odebrała siostra, która podkreślała, że Żydzi i Polacy mają wiele wspólnego.

 

Wyróżnione siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi ocaliły życie ponad siedmiuset pięćdziesięciu Żydom. Ze stu dwudziestu sióstr tylko kilkanaście otrzymało medal Yad Vashem i tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Jak mówiły odbierając odznaczenie imienia Antoniny i Jana Żabińskich, zachętą do zaangażowania był przykład płynący od przełożonej – matki Matyldy Getter, która powtarzała „Ratuję Człowieka. Pomoc nie byłaby jednak możliwa bez ofiarności sióstr”.

 

Do sióstr wciąż zgłaszają się osoby uratowane przez zakonnice albo ich bliscy. Poszukują okruchów informacji o tamtym czasie. Jest wśród nich osoba, która do sióstr trafiła jako trzyletnia dziewczynka. Spędziła u nich całą okupację. Teraz towarzyszyła zakonnicom w uroczystości wręczenia odznaczeń.

Jak mówią siostry, „tyle lat minęło od ostatniej wojny. odbudowano miasta, wsie, ale rany, które były zadane życiu ludzkiemu, jeszcze się nie zabliźniły”.

Uhonorowana została została także pośmiertnie rodzina Jana Kawczyńskiego, której członkowie ponieśli śmierć za pomoc Żydom.

Odznaczenie imienia Antoniny i Jana Żabińskich jest przyznawane Polakom, ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Jego patron, dyrektor Ogrodu Zoologicznego, wraz żoną w latach 1943-1945 ukrywali i uratowali ponad trzystu Żydów z warszawskiego getta.

Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w ubiegłym roku. Otrzymali je – Ryszard Żabiński – syn Jana, rodzina Skoczylasów oraz pośmiertnie Natalia Borkiewicz.

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński.

IAR