Wspólne przesłanie polskich Kościołów w sprawie uchodźców

przeslanie uchodzcyW Warszawie podpisano Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców. Sygnatariuszami dokumentu są przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego.

W dokumencie podkreślono, że zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią.

Przed złożeniem podpisów przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wyraził radość, że różne Kościoły mówią jednym głosem o tak ważnej kwestii.

W Przesłaniu, które uroczyście odczytano przed podpisaniem, podkreślono, że chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacji społecznych. Tylko szeroko zakrojona akcja humanitarna oraz uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn istniejących trudności może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji.

To nie pierwsze wspólne przesłanie Kościołów w Polsce. W ostatnich latach wspólnoty zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół katolicki podpisały apel o ochronę stworzenia oraz apel o poszanowanie i świętowanie niedzieli.

fot. flickr.com/episkopatnews