Wydarzenia na stulecie odzyskania niepodległości

PAP/Jacek Turczyk

Specjalna iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu rozpoczęła w styczniu obchody stulecia niepodległości w 2018 roku. Rocznicy towarzyszy wieloletni program rządowy „Niepodległa”.

– Obchody będą całorocznym cyklem wydarzeń, które mają uświetnić tę wyjątkową rocznicę – mówił prezydencki minister – Wojciech Kolarski. Jak dodał, w prezydenckiej wizji obchodów nie tylko 11 listopada ma być świętem, ale cały rok 2018.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Jarosław Sellin wyjaśniał, że program „Niepodległa” ma trzy filary, które są intensywnie realizowane. Pierwszy z nich – lokalny, zaowocuje tysiącami wniosków od społeczności na inicjatywy związane z rocznicą.

Mówił, że jest też filar centralny, czyli zaplanowane przez czołowe instytucje kultury różnego rodzaju wydarzenia, oraz trzeci-międzynarodowy filar, za który odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.

– Trwałym śladem po obchodach stulecia niepodległości będą nowe instytucje – zapowiedział wiceminister. Mówił, że to między innymi: Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

– Brakowało nam tych instytucji, intensywnie je teraz budujemy i do roku 2022 te muzea będą otwierane – dodał Sellin.

W ramach programu „Niepodległa” do 2022 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę – od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy, a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed stu lat.

IAR