Wystawa "Oddziały Łupaszki" od 1 sierpnia w "Dobrym Miejscu"

Oddzialy_Lupaszki_DOBRE_MIEJSCE_plPrzez cały sierpień w „Dobrym Miejscu” na warszawskich Bielanach będzie można oglądać wystawę „Oddziały Łupaszki”, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, przy współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na dwudziestu dwóch wielkoformatowych panelach zaprezentowano szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych.

Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów. Chronił przed represjami kresową społeczność polską, również z powodzeniem walczył z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką.

„Łupaszka” aresztowany latem 1948 roku, po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na osiemnastokrotną karę śmierci. Zamordowano go trzy miesiące później.

Każdy kto odwiedzi wystawę „Oddziały Łupaszki” otrzyma prezent związany z Powstaniem Warszawskim ’44. Patriotyczne gadżety ufundował IPN.

Wystawa „Oddziały Łupaszki” będzie otwarta dla warszawskiej publiczności od 1 sierpnia do 31 sierpnia. Będzie ją można zwiedzać 1 sierpnia od godziny 12, a następnie codziennie w godzinach od 8 do 20 w Galerii Krużganek, która mieści się w „Dobrym Miejscu” przy ulicy Dewajtis 3. Wstęp wolny.

Więcej informacji tutaj – KLIKNIJ!

Radio Warszawa sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

fot. organizatorzy