Zachód wyśle wojsko na Krym?

Władze Krymu uwolniły dowódcę Marynarki Wojennej Ukrainy – poinformowała agencja prasowa Kryminform. Admirał Serhij Hajduk został uwolniony wraz z siedmioma innymi Ukraińcami, którzy zaginęli na półwyspie Krymskim przed kilkoma dniami.

Dziś w Moskwie zbierze się Duma Państwowa. Izba niższa rosyjskiego parlamentu ma zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji.

Tymczasem wieczorem rosyjscy żołnierze zajęli kolejną ukraińską bazę wojskową na Krymie. Rosjanie przejęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju. Jak informowały media – nie doszło do żadnych starć.

Wczoraj wieczorem Ukraina ogłosiła ultimatum wobec okupujących Krym Rosjan. Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że jeśli zakładnicy nie zostaną uwolnieni, to władze w Kijowie podejmą odpowiednie działania o charakterze technicznym i technologicznym.

Według komentatorów Kijów mógłby odciąć półwyspowi wodę, prąd i wyłączyć telefonię komórkową. Korespondent Radia WNET Paweł Bobołowicz zwraca uwagę, że taki ruch uderzyłby jednak w zwykłych mieszkańców. Czy Ukraina zdecyduje się na odpowiedź militarną?

Według Łukasza Warzechy władze w Kijowie wolą postępować ostrożnie. Publicysta ‚Faktu’ mówił o tym w TV Republika.

20.03. Ukraina warzecha_reakcja

Wśród komentatorów pojawiają się jednak głosy, że Zachód powinien rozmieścić swoje wojska w pobliżu granic Rosji. Taką rekomendację złoży rządowi USA prof. Andrew Michta. Analityk i konsultant rządu Stanów Zjednoczonych mówił o tym w radiu RMF.

Wydarzenia na Ukrainie zdominują obrady na dwudniowym szczycie Unii Europejskiej. Spotkanie rozpocznie się po południu w Brukseli. Unijni przywódcy mają rozważyć wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Moskwy. Jutro Bruksela podpisze część polityczną umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

fot. Anton Holoborodko, lic. CC