Zakończył się kongres „Europa Christi”

fot. www.facebook.com/SanktuariumMatkiBozejCzestochowskiej

Na Jasnej Górze zakończył się III Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”, którego hasło brzmiało „Europa dwóch płuc. Europa Ewangelii, prawdy i pokoju”. Głównym zadaniem i celem Kongresu było przypomnienie o chrześcijańskich korzeniach Europy – zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

Kardynał Stanisław Dziwisz przywołał w tym kontekście wypowiedziane 40 lat temu w Gnieźnie słowa świętego Jana Pawła II.

 

Kongres zgromadził gości z sześciu państw centralnej Europy: Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Białorusi. Tematyka Sympozjum skupiała się także wokół postaci świętych Cyryla i Metodego z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla, współpatrona Europy, apostoła Słowian. O roli Kongresu w ewangelizacji Europy mówi abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki z Republiki Czeskiej.

 

Okolicznościowe listy do uczestników Kongresu skierowali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Kolejne spotkanie kongresowe Europa Christi jest zaplanowane na 11 maja w czeskim Velehradzie. Następne sesje odbędą się 5 lipca w słowackiej Nitrze i pod koniec września we Lwowie.

IAR