Zbliża się 75. rocznica śmierci św. Edyty Stein

Niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego – Edyta Stein, która została karmelitanką bosą, zmarła 9 sierpnia 1942 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W 1999 roku, papież Jan Paweł II mianował ją Patronką Europy.

Z okazji nadchodzącej rocznicy, polscy biskupi wystosowali list na temat św. Edyty Stein, która w zakonie przyjęła imię: Teresa Benedykta od Krzyża.

Na temat listu i postaci św. Edyty rozmawiali goście niedzielnego programu „Angelus”, emitowanego na antenie Polsat News i Radia Warszawa.

Ks. profesor Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przypomniał, że Edyta Stain swoim życiem dała przykład wielkiej miłości

 

Dziennikarz i badacz relacji polsko-żydowskich – Gabriel Kayzer zaznaczył, że św. Edyta przypominała o chrześcijańskich korzeniach Europy

 

W liście prezydium Konferencji Episkopatu Polski, z okazji 75. rocznicy śmierci Edyty Stein czytamy, że współczesna Europa zapomina o swoich korzeniach; propaguje prawo do eutanazji i zabijania nienarodzonych dzieci oraz podważa instytucję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, promując ideologię gender. Kończąc biskupi zachęcają do modlitwy o łaskę nawrócenia dla Europy i odwagę powrotu do chrześcijaństwa.

Krzysztof Jędrasik