Złoty symbol wdzięczności w konkatedrze

fot. Magdalena Gronek

Przed tryptykiem Matki Bożej Zwycięskiej w konkatedrze na stołecznym Kamionku stanęła złota róża. Pobłogosławił ją w drugą niedzielę adwentu biskup warszawsko-praski, który przewodniczył mszy św. z okazji wizytacji parafii.

Świątynia stanowi wotum wdzięczności za „Cud nad Wisłą” z 1920 roku.

„Złota róża jest wyrazem naszej czci i wdzięczności wobec Matki Bożej Zwycięskiej, która jest również patronką diecezji” powiedział bp Romuald Kamiński.

 

W homilii biskup warszawsko-praski przestrzegł przed konformizmem.

 

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej został zbudowany w pobliżu dawnego pola elekcyjnego w miejscu, gdzie do XVIII wieku stał najstarszy kościół na Pradze, a później kaplica cmentarna.

3 sierpnia 1920 r. w kościele tym ks. Ignacy Skorupka odprawił swoją ostatnią mszę św., a na przylegającym do niej cmentarzu spowiadał żołnierzy 236. pułku piechoty, którego był kapelanem.

Następnego dnia zginął w starciach pod Ossowem w przeddzień bitwy będącej wielkim zwycięstwem wojsk polskich nad bolszewickimi.

Od 1992 roku świątynia jest konkatedrą diecezji warszawsko-praskiej.

W głównym ołtarzu jest tryptyk przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę z gałązką oliwną w dłoni. W bocznych skrzydłach jest św. Andrzej Bobola, patron Warszawy, św. Stanisław Kostka oraz abp Achille Ratti, nuncjusz apostolski.

Magdalena Gronek

 

fot. Magdalena Gronek