Zwiedzanie Domu Arcybiskupów Warszawskich

Usiąść przy stole, przy którym ks. Karol Wojtyła usłyszał, że będzie biskupem Krakowa, stanąć w „Sali Papieskiej”, w której funkcjonariusze UB poinformowali Prymasa Tysiąclecia o aresztowaniu, spojrzeć z balkonu, z którego pozdrawiał warszawiaków po powrocie z odosobnienia. To wszystko już 24 i 25 maja, od godz. 10:00 do 15:00.

Po raz trzeci w historii będzie można zwiedzić Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.

O historii pałacu i jego mieszkańców opowiadać będą przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Goście będą oprowadzani po wnętrzach w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Trasa zwiedzania będzie wiodła przez Salę Tronową z portretami kolejnych gospodarzy pałacu, Gabinet Papieski, jak i te prywatne: kaplica Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do unikalnego ogrodu prymasowskiego w którym  stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym.

Chętni zobaczą balkon, z którego uwolniony z trzyletniego uwięzienia Prymas witał mieszkańców stolicy. Można będzie stanąć za biurkiem gabinetu, gdzie Stefan Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację.

Zwiedzający będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki posługi kapłańskiej i rządów biskupich czy prymasowania kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego dla stolicy miejsca. A my, pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, dołożymy starań by zapoznawać z Domem Arcybiskupów ciekawie i obszernie. Miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych historii o których z radością opowiemy odwiedzającym.

Uwaga: zwieńczeniem dnia – tylko w sobotę o 15:30 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów – będzie projekcja  filmu produkcji Raj Media „Tajemnica Tajemnic” połączona z wyjątkowym spotkaniem z twórcami dzieła.